Dokáže žena tvořit weby?

Dokáže žena tvořit weby?

žena v IT

Přemýšlíte při výběru dodavatele webových stránek o tom, jestli to bude muž, nebo žena? Nejspíše ani ne. Řekla bych, že pro většinu je automatické, že weby dělají muži. Možná si představíte vychrtlého mladíka s pobledlou tváří, kterou ozařuje po celé dny jen namodralé světlo monitoru v temném pokoji, přežívajícího na energetických drincích, kterými zapíjí pizzu… Nebo v lepším případě uhlazeného mladého kravaťáka s jablíčkovým notebookem a telefonem, kterému rozumíte jen každé druhé slovo…

Moje cesta

Kdo z vás si představil ženu? Upřímně! Ženy už nejsou v IT takovou raritou, přesto muži stále vedou. Když počítače nejsou přece holčičí zábava! Už v hodinách informatiky na gymnáziu se náš učitel věnoval spíše chlapcům, od holek se vyžadovaly jen našprtané poučky. Kouzlo programování jsem objevovala doma, sama. Tehdy jsme ještě váleli v Basicu a Pascalu 🙂 Pak ale přišly jiné starosti a na počítač už nebyl čas. Znovu jsem se do fascinujícího světa jedniček a nul vrátila až po prvním dítěti, kdy jsme si s manželem koupili své první PC. On hrál hry a já začala psát weby.

Totálně jsem tomu propadla. Nezapomenu na udivený pohled lektora na kurzu CSS (jediný, který jsem absolvovala), když se nás ptal, jaký editor při psaní kódu používáme. Já jsem psala v notepadu – ten za vás nehlídá uzavřené styly, nepočítá řádky, nic nenapovídá, ani nic nekontroluje.

Začátky byly tedy v čistém HTML – statické weby, pak jednoduché administrační systémy, kde jsem se seznámila s PHP, následovala platforma pro e-shopy Prestashop a jedničkou se pro mě stal redakční systém WordPress. Mými výstupy byli informační web pro prodej kosmetiky Oriflame (můj první výtvor), web naší chovatelské stanice Mainských mývalích koček, provozovali jsme e-shop s krmivy a potřebami pro domácí mazlíčky a e-shop s chilli omáčkami a papričkami. Mimo to i mnoho webů pro klienty – od mikrostránek po weby velkých kasín.

Domácí úkol naší dcery (3. třída) – povolání rodičů

povolání

Dobrý web nestačí jen sestavit

Webová stránka není jen hezkou výlohou. Web je nástroj. A ten má plnit nějakou funkci. Právě tu si musí každý zadavatel ujasnit ještě před začátkem tvorby. Součástí celého projektu jsou i další nezbytné položky – texty, optimalizace pro vyhledávače, napojení na analytické nástroje, případně sběr kontaktů, prodej produktů apod.

Když už to všechno stojí a běží, nastává čas na propagaci. Práce je kolem webu stále dost. Pokud z něj chcete vytěžit maximum.

A v čem tkví výhoda ženského přístupu?

Tedy mého? Umím naslouchat vašim představám, najdu pro vás to nejlepší řešení, sleduju nové trendy v designu webů, mám vkus a smysl pro estetiku, píšu kultivovaně a spisovně, mám trpělivost a udržuju si nadhled. Prozkoumávání nových možností a získávání dalších dovedností je mou vášní.

To vše nabízím také vám. Podívejte se, co dokáže dobrý web na této speciální stránce.

Facebook
Twitter
LinkedIn