Kradu jako umělec

Kradu jako umělec

kraď jako umělec

Když jsem ji zahlédla v knihovně, malou, ušmudlanou a zastrčenou, srdce mi poskočilo radostí. Cítila jsem se, jako kdybych objevila poklad. Však taky ano! Její mladší sestřičku jsem si koupila už před rokem (nebo dvěma?) a naprosto mě nadchla. Útlá knížka téměř kapesního rozměru zato obrovského vlivu. Nejsem zdaleka jediná, koho propadl jejímu kouzlu. Kniha Kraď jako umělec Austina Kleona je podle New York Times naprostým bestsellerem. A není divu.

Kraď jako umělec

Knížka se zaměřuje na odblokování kreativity. A začne přímo – vysvětlí vám, že krást je v pořádku. Ovšem… Je podstatný rozdíl mezi dobrým a špatným zlodějem.

Uvědomíte si, že nic není originální. Každé dílo vzniká jako inspirace toho, co už existuje. Na nás, jakožto autorech, je, abychom z těch střípků sestavili zase něco nového. Co bude hodno ukradení.

Podtitul zní: 10 věcí, které ti nikdo neřekl o kreativitě

1| Kraď jako umělec

Zjistíš, jak se dívat na svět očima umělce. Naučíš se krást a své kořisti si střádat na vhodnou dobu.

2| Nečekej s prací na to, až zjistíš, kým jsi

Fakt nemá smysl čekat na objevné zjištění smyslu bytí své maličkosti na tomto světě. Něco dělej, tak zjistíš, kdo jsi.

3| Napiš knihu, kterou bys chtěl sám číst

K čemu psát o tom, co znáš? Piš o tom, co se ti líbí! Polož si otázku: Co by můj příběh udělalo poutavějším?

4| Pracuj rukama

Nápady při vysedávání u obrazovky se moc nehrnou. Vstaň, vem do ruky tužku, kytaru, nůžky, jdi se třeba projít, zapni diktafon… Dotýkej se věcí, vystup ze své digitální bubliny!

5| Vedlejší projekty a koníčky jsou důležité

Výhodou rozjetých více projektů zároveň, je možnost mezi nimi přepínat. Nech si trochu času na marnění času. Ztrať se. Toulej se. Nikdy nevíš, kam tě to zavede.

6| Tajemství: Odváděj dobrou práci a děl se o ni s ostatními

Tomuto tématu se podrobně zabývá navazující knížka Ukaž, co děláš. Ve zkratce – ukazuj části své práce na sociálních sítích nebo na svém blogu. Otevři se svým obdivovatelům. #ukazcodelas

7| Nezáleží na tom, kde žiješ

Vážně se nemusíš odstěhovat na Bahamy, ani objet celý svět. Inspirace na cestách je fajn, ale tvořit můžeš i na domácím gauči.

8| Nebuď svině (svět je malý)

Ano, v digitálním světě se nezapomíná. Nenech se zatáhnout do nekonečných diskuzí a šarvátek. Energii z naštvání raději směruj do své práce.

9| Nesnaž se být cool. Cesta k úspěchu je roubena nudou.

Chceš se živit svou kreativitou? Neházej svůj dosavadní život za hlavu. Nedávej výpověď a nenadělej si dluhy. Cesta bude dlouhá, tvrdá a často i nudná.

10| Tvorba je šktání

Zbavuj se nepotřebných věcí, vyrušení, informací. I v omezených podmínkách se rodí skvělé věci. Nehledej výmluvy, proč nemůžeš pracovat – pusť se do práce s materiály, které máš, v té troše volného času a na omezeném prostoru, který máš k dispozici. Teď hned.

Tak, a já mám pro dnešek hotovo.

Facebook
Twitter
LinkedIn