Co znamená responzivní web?

Co znamená responzivní web?

responzivní web

Responzivní (optimalizovaný) web znamená stylování webové stránky způsobem, který zaručí optimalizaci zobrazení takové stránky ve všech známých zařízeních – na velkých monitorech, noteboocích, tabletech i mobilech. Zkrátka je web vždy pohodlně čitelný, uživatel není nucen scrolovat do stran, stránku zoomovat apod.

Pro příklad responzivního webu nemusíme chodit daleko.

test responzivní web

Druhým příkladem je web nemocnice v Roudnici nad Labem. Když jsem šla objednat dceru na oční, zkoušela jsem si na webu vyhledat umístění ordinace. Nakonec se povedlo a trefila jsem, ale o uživatelské přívětivosti se mluvit rozhodně nedá.

test neresponzivní web

Běžnými neduhy, které kladou návštěvníkům virtuální klacky pod nohy je šířka obsahu, velikost textu, rozmístění klikatelných prvků – schválně, zkuste se trefit, použití formátu Flash.

Svůj web si otestujte přímo u Googlu – search.google.com/test/mobile-friendly

Vyzkoušejte si, jak vidí návštěvníci váš web v jednotlivých zařízeních – http://mobiletest.me/

Vyplatí se mít responzivní web?

Rozhodně ano! Chytrý mobil už má kde kdo. Jeho výhodou je, že je stále po ruce a kdykoli si na něm můžete vyhledat informace, které zrovna potřebujete. Stačí být napojen na internet. Jste mimo domov a máte hlad? Jak najdete nejbližší restauraci? Prasklo vám doma vodovodní potrubí. Půjdete startovat PC? Bloudíte po nemocnici, recepce je daleko – sáhnete po mobilu. A takových příkladů z praxe je spousta. Responzivní web má nesporné výhody zejména pro lokální podnikání.

Významně také roste ochota zákazníků nakupovat přes mobil. Pro představu: Návštěvnost z webových stránek z kategorie E-commerce-prodej se navýšila během týdne Černého pátku v  listopadu 2017 z telefonů téměř o 164 tisíc.

Data z listopadu 2017 http://www.cz.gemius.com/

zařízení

Používáte Facebook a postujete tam obsah svých webových stránek i s odkazem na web? Sociální sítě včetně Facebooku na mobilu docela frčí.

Typy zařízení ze kterých přicházejí návštěvníci tohoto webu:

analytics

Stále váháte?

Pamatujte, že pokud k vám jednou návštěvník přijde a na mobilu budou vaše stránky nepoužitelné, už se s největší pravděpodobností nikdy nevrátí. Promarněná příležitost. Vaše.

Největší průser nastává, když investujete peníze do marketingu, reklamy a posíláte zaplacené návštěvy na neresponzivní web. Vyhozené peníze.

Pomůžu vám!

Pro sebe i své klienty stavím weby na redakčním systému WordPress. Jestliže chcete mít svůj web přístupný ze všech zařízení, napište mi zprávu přes formulář.

Facebook
Twitter
LinkedIn