Tak zase za rok, Ježíšku

Tak zase za rok, Ježíšku

vánoce

Vánoce nejsou zdaleka jen svátky pohody, jsou rovněž obdobím psychicky krajně vypjatým. Náročná příprava trvající i několik měsíců před samotným Štědrým večerem, vymýšlení dárků, snaha se zavděčit obdarovaným, finanční náročnost. Obchodníci startují vánoční šílenství už během září a postupně se tlak na potenciální zákazníky zvětšuje a sílí. Davová psychóza v nákupních centrech otevírá peněženky, půjčkové společnosti vnucují peníze na dárky. Hospodyňky uklízí a leští, nakupují další a další vánoční ozdoby, pečou cukroví. Ohromné množství kaprů krvácí na chodnících pod záminkou tradičních Vánoc.

Pak přijde Ježíšek. Očekávání střídá zklamání, nevhodné dárky, které nikdo nechce, putují do šuplíku nebo zpátky do obchodu. Z obálek vypadávají bankovky. Následuje povinná objížďka příbuzenstva, nevhodná poznámka zraní něčí city, alkohol teče proudem a k hádce není daleko.

Věřím, že právě vaše Vánoce takové nebyly

Proč podstupovat tak náročný kolotoč pro tři vánoční svátky v roce? Není přece důležité mít doma perfektně naklizeno, obvěsit celý byt jehličím a třpytivými ozdobami, ani ozářit dům barevnými světýlky. Nejsou nutné drahé dárky, jejich množství nezvyšuje osobní štěstí obdarovaného. Stačí snížit svá očekávání, radovat se z atmosféry. Svůj čas věnujte lidem, které máte rádi, se kterými je vám dobře. Povídejte si. Věřte, že ta pohoda a láska nejsou jen prázdná slova. Psychické zdraví je bez nadsázky to nejcennější, co máme.

Mými nejkrásnější okamžiky letošních Vánoc bylo pečení perníčků s dětmi pár dní před Štědrým dnem a oznámení mé milované prvorozené o přechodu na veganství 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn