Redakční systém WordPress pro váš web

Redakční systém WordPress pro váš web

WordPress

Proč mít svůj web?

Mít vlastní webovou stránku je základním kamenem všech podnikatelů a živnostníků. Můžete namítnout, že se pozornost uživatelů internetu přesouvá na sociální sítě, zejména Facebook, ale přesto je vlastní prostor pro prezentaci vašeho předmětu podnikání velmi důležitý. Facebooková stránka je sice dynamičtější, ale FB zavádí postupně taková opatření, že pokud se chcete svým fanouškům i nadále zobrazovat v newsfeedu, musíte platit. Na druhou stranu je FB reklama stále tou nejlevnější a nejefektivnější placenou variantou propagace. Další nástrahou u profilu na sociálních sítích je jeho neočekávaná deaktivace ze strany provozovatele a ztráta veškerých dat a kontaktů na fanoušky.

Ale zpátky k webu. Ten máte neustále pod kontrolou a při pravidelných zálohách obsahu o něj nepřijdete. Pokud je váš web nastaven pro vaše návštěvníky srozumitelně, vždy na něm najdou aktuální informace a dozvědí se o vás maximum, stanou se takové stránky záchytným bodem. A od toho se následně odrazíte.

WordPress – web, který se dá ovládat

Ještě pořád existuje mnoho webů, jejichž obsah dokáže aktualizovat jedině programátor. Možná už jste takový někdy měli, nebo snad ještě i máte. Kvůli každé drobné změně musíte žádat pověřeného IT odborníka a ten, až bude mít chvilku, na web tu větičku doplní. Poněkud nešikovné řešení, že ano.

Proto jsou na světě redakční systémy. Aby usnadnili aktualizace a správu webových stránek. Osobně nedám dopustit na WordPress. Zkoušela jsem v začátcích Drupal i Joomla!, ale nejsou tolik uživatelsky přívětivé. Komunita, která se o rozvoj WordPressu stará, je ohromná a neutuchající ve své práci. Nové vylepšené verze rostou jako houby po dešti.

Obrovským plus WordPressu je množství pluginů, díky kterým na svůj web poměrně snadno implementujete téměř jakoukoli funkci. Výběr z oficiálního adresáře WP máte k dispozici v administraci webu nebo na https://wordpress.org/plugins/.

A navíc – redakční systém WordPress je zdarma. U mnohých poskytovatelů webového prostoru – webhostingu – si jej nainstalujete na pár kliknutí myší.

WP má široké využití a lze jej napasovat na různá témata i napříč obory. Ve světě je bezkonkurenčně nejoblíbenějším a nejrozšířenějším administračním rozhraním pro webové stránky vůbec.

Pro vaši představu:

WP je používán u více než 29 % všech webů na světě a jeho podíl mezi těmi, které nějaký redakční systém mají je 59,9 % – zdroj

Aktuální počet stažení WP instalací sledujte zde

Vzhled webových stránek

WP má k dispozici nepřeberné množství grafických šablon. Mnoho free šablon, bezplatně dostupných k jakémukoli účelu, na kterých se dají postavit pěkné a funkční weby. A placené šablony, které nabízejí propracovanější možnosti a škálu nastavení. U free šablon si dávejte pozor na jejich bezpečnost. Vždy vybírejte z oficiálního depozitáře WordPressu, který je přístupný také přímo z administrace webového rozhraní.

Na free šablonách jsem sestavila výraznou většinu webů, dají se při troše šikovnosti pozměnit až k nepoznání oproti původní předloze. Každý web pak je originál.

Aktuálně využívám Elementor – profesionální builder, díky kterému weby mých klientů získávají rozšířené možnosti nastavení. V neposlední řadě aktualizovaná profi šablona a pluginy zajišťují bezpečnost webu.

Bezpečnost webových stránek

Jak už jsem se zmínila, WordPress je nejrozšířenějším redakčním systémem internetu. Není tedy překvapením, že se na něj soustředí množství hackerů. Základem bezpečnosti každého WP webu jsou pravidelné aktualizace samotného jádra, šablon a pluginů. Samozřejmostí by měla být instalace některého z bezpečnostních pluginů a jeho nastavení.

Proč mám za web někomu platit?

Dobrá otázka! Ano, vše svádí k tomu, sestavit si web svépomocí. Jistě to zvládnete i se základní uživatelskou orientací. Ovšem velmi brzy zjistíte, že vaše schopnosti proniknout do šíře možností jsou omezené. Tvůrci vašeho nového webu neplatíte jen za instalaci redakčního systému zdarma, ale za veškerá nastavení samotného WP, pluginů, grafického ztvárnění, zajištění bezpečnosti, napojení na analytické služby apod. Jednoduše zhmotní vaše představy a potřeby. Ví kam sáhnout a jak postupovat.

Facebook
Twitter
LinkedIn