Recenze: Chytřeji, rychleji, lépe

Recenze: Chytřeji, rychleji, lépe

Chytřeji, rychleji, lépe

Tajemství výkonnosti v životě i byznysu je podtitul další z chytrých knih Charlese DuhiggaChytřeji, rychleji, lépe. Duhigg se rozhodl přijít na kloub tajemství, které se ukrývá za výrazně produktivními lidmi, týmy i firmami. Při sbírání materiálu pro svou novou knihu se setkal se spoustou úžasných lidí a vyslyšel mnoho inspirujících příběhů. Když měl poznámek více než dost, zjistil, že aby mohl o všech těchto úžasných poznatcích psát, musí je také vyzkoušet ve vlastním životě. Díky tomu kniha obsahuje nejen teorii, příklady z praxe, ale oproti jiným podobným knihám také část s autorovými vlastními příklady. Zkrátka o čem Duhigg psal, to také při psaní rovnou praktikoval.

Ptejte se sami sebe: Proč?

Čeká na vás během dne spousta úkolů, do kterých se vám zrovna moc nechce? Zeptejte se proč je ten úkol nutný. Je součástí něčeho důležitějšího, posunete se díky tomu blíže svému cíli? Máte nějaký plán a malé úkoly vám pomáhají ho naplňovat? Drobné povinnosti zesilují emoční uspokojení. Udržujte svůj život pod kontrolou!

Přesvědčení, že nemáme věci pod kontrolou zvyšuje stresovou zátěž, protože považujeme situaci za nezvladatelnou.

Síla psychologického bezpečí

Výzkumy, které uvádí Duhigg ve své knize, odhalily zajímavou skutečnost o týmech. Ty nejvýkonnější a nejstálejší nepotřebují super leadera, nejmodernější zázemí, nejvyšší platy apod. Potřebují psychologické bezpečí – každý z členů týmu musí vědět, že může udělat chybu, že je jeho práce důležitá, mohou se na sebe vzájemně spolehnout a jejich role jsou jasně vymezené. Obdobný princip funguje mezi přáteli a stejně tak i v rodině.

Díky vzájemné důvěře a respektu mohou být lidé snadno sami sebou.

Nástrahy tunelového vidění a reaktivního myšlení

Tunelové vidění vzniká při úporném soustředění se na naléhavou činnost. Všechny naše smysly se věnují důležité činnosti a bleskově reagují na podněty. Problém nastává, když nejsme schopni přijmout ze svého okolí jiný podnět. I když může aktuální problém lehce vyřešit. Je to situace kdy nevidíme a neslyšíme, mozek nedokáže zpracovat jinou informaci.

Reaktivní myšlení je automatizovaný sled činností. Takový autopilot, který ukolébá mozek, protože nemusí nic řešit. Už jsme to přece dělali tolikrát a je to pořád stejné. Nevýhodou je zastínění soudnosti. Lehce přehlédneme důležitou změnu.

Jak proti těmto nástrahám bojovat? Vyprávějte si v duchu příběhy – probírejte si, co se děje, co se může stát, přemítejte si různé varianty.

Nejdůležitější je přinutit se přemýšlet. Dokud přemýšlíte, jste na správné cestě.

Přemýšlejte velkoryse

Sepište si své největší sny. Nebojte se být k sobě opravdu velkorysí. Vyberte si jeden z nich a naporcujte ho do krátkodobých, konkrétních cílů. Stále přemýšlejte: Jaký reálný pokrok můžu udělat dnes, zítra, za měsíc, za rok… Když si svůj velký cíl rozdělíte na proximální cíle, vaše cesta se stane reálnou. Drobnější ambice se spojí a vytvoří velkou věc.

Na menší specifické cíle používejte metodu SMART – 5krokový měřitelný časový plán. Pozor na vytvoření si závislosti na odškrtávání položek v to-do listu a vznik tunelového vidění. Buďte stále ve střehu, inovujte.

Elementární úroveň osobní organizovanosti je předpokladem úspěchu.

Zpochybňujte

Pokud se chceme ve svém životě rozhodovat co nejlépe, musíme si osvojit probabilistické myšlení. To je založeno na zpochybňování vlastních předpokladů a udržování se v nejistotě. Je důležité chápat rozdíl mezi tím, v co doufáme, a tím, co se může stát.

Často děláme velkou chybu v tom, že se obklopujeme lidmi se stejnými názory a pohledem na svět. Učíme se jen od těch nejlepších, těch, co mají za sebou úspěchy. Je potřeba zkoumat také ty „poražené“ a poučit se z jejich proher. Jen tak můžeme střízlivě odhadovat a předvídat nástrahy svých rozhodnutí.

Správné předpovědi vycházejí ze správných předpokladů.

Smiřte se s tvůrčím utrpením

Během práce na nějakém projektu či zadání často zažíváme pocity hotového utrpení, pokud se nám neúplně daří realizovat úspěšná řešení. Neberte ale intenzivní strach a stres jako známky blížící se katastrofy. Mnohdy nás právě úzkost přinutí vnímat staré myšlenky novým způsobem. Udržujte si při tvorbě sebekritičnost a napětí.

Držte si odstup od svého díla.

Zásah informační slepoty

Stále častěji nás všechny postihuje informační slepota. Informací kolem je tolik, že nejsme schopni zanalyzovat a využít všechny. U dat, která jsou pro nás důležitá, si pomůžeme rozkladem velkého množství informací na menší části, které se v naší mysli následně mění na znalosti.

Pro příklad nemusíme chodit daleko. Při čtení knihy Duhigg doporučuje průběžné zapisování všech nových myšlenek, které nás zaujmou. Ideálně pak s někým poznatky prodiskutovat. Já jsem během této knihy popsala 6 listů A4 z obou stran a napsala tuto recenzi. Tak snad mi něco v paměti utkvělo.

Informace jsou užitečné pouze tehdy, pokud víme, jak je chápat.

Facebook
Twitter
LinkedIn