Neaktualizujete? Hrozí vám ztráta celého webu!

Neaktualizujete? Hrozí vám ztráta celého webu!

sprava

Máte svůj web postavený na redakčním systému WordPress. Publikujete na něm články, nabízíte své služby a produkty. Staráte se o marketing, platíte si reklamu… A klienti přicházejí.

Ale jednoho dne se něco pokazí. Místo svého webu, do kterého jste investovali spoustu úsilí a financí, uvidíte jen chybovou hlášku. Nebo zjistíte, že je celý web prošpikovaný reklamními odkazy. Vyřešení problému nebude ani rychlé, ani levné a zřejmě také přijdete o mnohá data.

Proč zrovna já?

Odpověď je úplně jednoduchá. Váš web je napadený, protože jste nevěnovali pozornost jeho zabezpečení. Naprostým bezpečnostním základem je pravidelná aktualizace WordPress (jádra webu), šablon a pluginů. Samozřejmostí by mělo být využívání výhradně jen oficiálně podporovaných pluginů a šablon z depozitáře WordPressu, případně od důvěryhodných profesionálů. A také některý z osvědčených bezpečnostních modulů.

Jak předejít kolapsu?

Než řešit rozsáhlé problémy, je vždy vhodnější jim předcházet. Tato zásada platí napříč celému lidskému konání a bytí. Ani u webů tomu není jinak. Prevencí u webu s WordPressem je pravidelná aktualizace všech jeho součástí. Vzhledem k rozšířenosti WP je vděčným terčem hackerů, kteří neustále hledají nové skuliny, kudy do WP proniknout a otevřít si cestu k miliónům webů po celém světě.

Ovšem velká komunita vývojářů okolo WP neusíná na vavřínech. Naopak stále redakční systém vylepšuje nejen novými funkcemi, ale zejména obratem řeší objevená bezpečnostní rizika. S každou další dostupnou aktualizací pak zesilujeme a opravujeme hradby svého nedobytného webu.

Nesmím však také opomenout důležitost aktualizovaných pluginů a šablon. Ty také procházejí vývojem a jejich tvůrci musí držet krok s novými verzemi WordPressu. Může se vám stát, že např. plugin si přestane s vaším webem rozumět a totálně ho rozbije. Takže opět: nepodceňujte jejich aktualizace.

Vždy zálohujte!

Z administrace webu na vás vyskakují hlášky o nutnosti aktualizace pluginů a šablon každou chvíli. Menší aktualizace WordPressu mezi jednotlivými verzemi probíhají automaticky. Všechno svádí k odklikání. Ale pozor! Nepouštějte se do větších akcí bez zálohy webu. Hrozí riziko nevratného poškození některé části webu. Nahodit web ze zálohy je vždy výhodnější, než hledat a řešit chybu.

U webů s redakčním systémem WordPress se postarám o pravidelnou aktualizaci jádra i pluginů. Svěřte svůj web do rukou profesionálovi a v klidu se věnujte svému byznysu – zajistit údržbu WordPressu.

Facebook
Twitter
LinkedIn