Muži nepláčou?

Muži nepláčou?

V knihovně jsem narazila na nenápadnou knihu s titulem jak z červené knihovny Muži nepláčou?, podtitulek Deprese u mužů – jak ji poznat a léčit mě ovšem rychle vyvedl z omylu. Knihu napsaly vědecké žurnalistky Constanze Löffler a Beate Wagner spolu s expertem na oblast mužské deprese Prof. Dr. med. Manfredem Wolfersdorfem, Dr. h. c.

O depresích se v poslední době už docela často mluví a píše. Ale většinou je deprese chápána jako chvilková duševní nerovnováha spíše ženské populace. Skutečnost je bohužel mnohem závažnější a nelze nad ní jen tak mávnout rukou. Diagnostikovaná deprese sama nevyšumí, jedná se o závažný psychický problém. Pacientovi dokáže běžný život extrémně znesnadnit a u neléčených jedinců nezřídka končí pokusy o sebevraždu. Pokud máte ve svém okolí někoho s příznaky nenadálého vyhoření, bez zájmu o budoucnost, neschopného ráno vstát a vykonat běžné činnosti – okamžitě jej dopravte k ošetřujícímu lékaři nebo rovnou do ordinace psychiatra. Je ale nutné, aby dokázal s odborníkem o svých problémech mluvit, jen tak lze depresi odhalit a začít s léčbou.

Muži vs. ženy

Kniha odhaluje smutnou pravdu o této stále více se rozšiřující nemoci. Obecně vnímaný dojem, že depresí trpí převážně ženy, je, jak odkrývají statistiky z Německa, velmi zkreslený. Vodítkem může být fakt, že sebevraždu páchají 3x častěji právě muži oproti ženám. Ženy jsou navíc ochotnější vyhledat pomoc a svůj stav řešit, kdežto muži si své selhání, jak nemoc vnímají, nejsou ochotni přiznat.

Dispozice k depresi je předávána geneticky, ale propuknout může i u lidí bez genetického zatížení. Žádnou účinnou ochranu nemají jedinci bohatí ani úspěšní, staří ani mladí, povaleči ani workoholici. Nezřídka trpí depresí velice úspěšní muži, obdivovaní umělci, vrcholoví sportovci – ti, kterým jejich idylický život závidí milióny fanoušků.

Slavný, úspěšný, depresívní

Vlastimil Brodský, Miloš Kopecký, Petr Muk, Ota Pavel, Bedřich Smetana, Karel Svoboda…

Smutný výčet slavných jmen. Ale pozor! Nemusíte být slavný a bohatý, deprese útočí na běžné otce od rodin i na mladé muže na prahu života. Spouštěčem se může stát náročné studium, velký tlak v zaměstnání, narození dítěte, zranění znemožňující pokračovat ve sportovní kariéře, traumatizující zážitek, ale i ztráta milované blízké osoby.

Najednou je toho moc!

Každý občas máme dny, kdy se ostatní spikli proti nám, všechno se sype a padá nám na hlavu. Nemáme ráno chuť vstát z postele. A teď si představte, že tyto pocity zažíváte každý den, bez výjimky. Zítra, pozítří, za týden, za měsíc, za rok… Světlých dní je stále méně a méně.

Cesta z temnoty

Cesta z deprese existuje. Kniha Muži nepláčou představuje nejen příběhy postižených mužů, jejich strastiplné cesty, ale i způsoby léčby a opětovné nalezení smyslu vlastního života. Svou roli hraje také podpora okolí, pro které je život s depresivním člověkem rovněž velkou zkouškou. Málokdo dokáže reagovat na nový fakt adekvátně. Depresivní člověk není prašivý ani infekční. Potřebuje pevnou oporu, hodně trpělivosti a pochopení. Přílišná opatrnost ani odtažitost není na místě.

Facebook
Twitter
LinkedIn