Recenze: Naučený optimismus

Recenze: Naučený optimismus

naučený optimismus

Tahle kniha nehlásá svůj podtitul Jak změnit své myšlení a život vůbec nadarmo! Ne, není to další z planých řečí, co dneska tak frčí. Autor knihy Naučený optimismus totiž není žádný začátečník. Martin E. P. Seligman je velmi vážený americký odborník a o „vynález“ pozitivní psychologie se zasloužil právě on. Všechny své poznatky má podloženy vědeckými výzkumy, dlouhou praxí a bohatou škálou vědomostí. Nejen ve vědeckých kruzích platí za inspirující ikonu psychologie.

Optimismus je naučená dovednost, kterou lze získat a uchovat si ji.

V tomto citátu se ukrývá vše. Pokud jste od přírody pesimista, nebo jste se jím v průběhu života stali, není ani pro vás všem dnům konec. Naučený optimismus neznamená násilné tlačení sebe sama do širokých úsměvů a sladkých řečiček. Ani 100x opakovaná mantra Jsem šťastná a svět je růžový vám nepomůže.

Optimismus je klíč k životu

Během mnohých výzkumů a vědecky vedených testů Seligman prokazuje, že optimisté jsou v drtivé většině ve škole, práci a také ve sportu výrazně úspěšnější než jejich pesimisticky ladění spolusouputníci. Zejména vrcholoví sportovci o tom ví své a proto využívají služeb koučů.

Právě u sportovců mě zaujala skutečnost, která souvisí s přístupem k porážce. Často se na jejich hlavu snáší kritika, že se vymlouvají na špatné podmínky, spoluhráče, protivníky apod. Jenomže právě tady je zakopaný pes. Pro optimističnější budoucnost a schopnost příště vyhrát je výhodnější neházet neúspěch jen na sebe. Vyhnou se tak pocitu selhání a nahlodání víry v sebe sama. Ty nevhodné okolnosti se totiž změní a sportovec bude mít opět šanci uspět.

Existují důkazy, že optimisté jsou méně nemocní a žijí déle.

Kdo selže dříve?

Představte si, že najímáte nového zaměstnance. Je to důležitá pozice, na které budete od nového člena vašeho týmu požadovat důslednost a samostatnost. Jeden kandidát má vysokoškolský titul z oboru a praxi. Druhý je bez titulu, ale s bohatou praxí na různých pozicích i mimo obor. Vysokoškolák má studené oči, podání ruky ala leklá ryba, tón hlasu bez emocí. Zatímco druhý kandidát vám vesele vypráví, jak na minulé pracovní pozici málem přišel o důležitého klienta, ale dokázal v poslední chvíli zvrátit katastrofu.

Já mám vybráno a vy? Pro úspěch je důležité nenechat se stáhnout dolů neúspěchem a držet otěže pevně v rukou, děj se, co děj.

Můžete mít talent i touhu, avšak jste-li pesimista, selžete.

Návod included

Je tam. Uvnitř knihy. Návod, jak se stát z pesimisty optimistou. Taky skvělý test, jak na tom doopravdy zrovna jste. Já jsem si celý život myslela, jaký jsem optimista. Zjistila jsem však, že mám hodně co dohánět.

Stát se optimistou je velká změna, těžká změna pro mnohé. Ale jak jsem uvedla už na začátku, optimismus se lze naučit a také si ho udržet. Stačí změnit svůj vysvětlovací styl. Ovšem pozor! Jako ve všem – důležitá je rovnováha. Rovnováha mezi pesimismem a optimismem. Přehnaně optimistický člověk totiž ztrácí soudnost a schopnost vyvarovat se průserům.

P. S. myslete na své děti

Pokud máte děti, je v knize i test pro ně. Bohužel deprese si vybírá velkou daň už i u dětí a zejména mladých dospělých. Buďte jim optimistickým vzorem a věnujte pozornost jejich strastem.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn