Recenze: Zázračný úklid

Recenze: Zázračný úklid

konmari

Nejsem zrovna velký fanda na úklid. Snad právě proto v poslední době výrazně inklinuju k minimalismu. Představa mít málo věcí a nemuset je neustále uklízet mě přitahuje. Problémy s organizováním množství věcí ve svém příbytku trápí snad většinu lidí. Mnozí si neví rady, jak prakticky utřídit oblečení, uspořádat šperky, knihy i rozličné dokumenty a papíry, které se jim doma nahromadily. A snad právě proto získala světovou popularitu metoda úklidu drobné Japonky Marie Kondo. Svou metodu zvanou KonMari popsala v bestselleru Zázračný úklid – pořádek jednou provždy.

Introvertní uklízecí maniak

Už od pěti let si Marie Kondo četla časopisy pro hospodyňky. Zatímco se její patnáctileté vrstevnice zabývaly spíše technikami, jak zapůsobit na chlapce, Marie se vrhla na studium zbavování se zbytečných věcí a uklízení. Nové inspirace podrobovala testy v praxi nejen ve svém pokoji, ale i v pokojích sourozenců i rodičů, a také ve své školní třídě. Metodu KonMari (podle přezdívky vzniklé ze jména a příjmení) pilovala několik let průběžně i u svých klientů, kteří si ochotně nechávají poradit s organizací svého domova i pracovního prostředí.

Zázračný úklid ovlivňuje celý život

Tvrzení, že vám úklid změní život se může zdát troufalé. Pokud se však opravdu budete držet všech doporučení z knihy, výrazné změny se dozajista objeví. Veskrze pozitivní vliv očekávejte zejména na svou mysl. Zavedení řádu a zbavení se matoucího chaosu uklidní rozjitřené myšlenky. Mnoho Mariiných klientů si zároveň pochvaluje zlepšení nežádoucích tělesných projevů. Zhubnutí a projasnění pleti úzce souvisí s odbouraným stresem.

Až úklid svého domova dokončíte, zásadně se vám změní život.

Při přebírání svých osobních věcí se setkáte se svou minulostí, jste tak vlastně přinuceni se sní nenásilně vypořádat a uzavřít ji.

Vyhodit!

Zbavit se nepotřebných věcí, které nám nejen nejsou k užitku, ale ani nepřinášejí radost, je zásadní princip zázračného úklidu. Vidina cíle nemůže připouštět žádné kompromisy. Rozhodnutí musíte udělat teď hned.

Jednou a pořádně!

Úklid metodou KonMari je mimořádná záležitost. Když uklízíte dům, tak uklízíte opravdu celý dům. Žádná polovičatá řešení se nepřipouštějí, neplatí něco málo každý den, ani nepostupujete pokoj po pokoji. Tajemství tkví k kategoriích.

Na pořadí záleží. Marie doporučuje snést všechny věci z každé kategorie na jedno místo (na podlahu) a postupně přebrat. Pořadí kategorií podle KonMari:

  1. oblečení
  2. knihy
  3. papíry
  4. komona – rozmanité drobnosti
  5. věci sentimentální hodnoty

Kapitola Jak uklízet podle kategorie je v knize rozsáhle a podrobně sepsaná.

Uspořádat!

Japonská pokora se projevuje naplno při celém procesu úklidu. Úcta k věcem, které nás obklopují, slouží nám a zpříjemňují život je patrná i v systému skládání oblečení, ukládání knih a papírových dokumentů, srovnání věcí každodenní potřeby. I skládání ponožek je rituál.

Každá jedna věc dostane přiděleno své jedinečné místo. Konec hledání! Nejpřísnějším požadavkem je maximální jednoduchost. Zázračný úklid metodou KonMari je známý svislým skladováním, zapomeňte na komínky.

Byznys s úklidem

Popularita Marii Kondo zajišťuje neustálý tok nových klientů. A to je dobře, protože Mariini klienti se nevracejí. Absolventi kurzů a osobní klienti, které Marie provedla úklidem jejich domovů, už další pomoc nepotřebují. Jejich život získal nový řád. Za sebe však posílají své přátelé.

Jsem na začátku

Knížku jsem vyloženě zhltla. Mám za sebou první dvě kategorie: oblečení a knihy. Naše aktuálně tříčlenná domácnost pár pytlů nepotřebného oblečení vyprodukovala – putovaly do sběrného kontejneru na charitu. Knihy na prodej jsou ještě nějaké k dispozici na www.trhknih.cz. A pokračuju dál!

Facebook
Twitter
LinkedIn