Recenze: Hluboká práce

Recenze: Hluboká práce

Hluboká práce

Dalším z úlovků v knihovně, které mě více než jen potěšily, je tentokrát bestseller podle Walt Street Journal Hluboká práce Cala Newporta. Podtitul Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě odkazuje na neduhy našeho informačního přetlaku a snahy být stále dostupný. Jak tedy vytěžit ze svých každodenních 24 hodin maximum? Je to v podstatě naprosto jednoduché: stačí se věnovat určité činnosti dostatečně dlouho, pravidelně a soustředěně.

Hluboká práce pro každého

Jasně, až tak jednoduché to není. Schopnost dosahovat hluboké práce je přístupná každému, ale zdaleka ne každý ji zvládá. Dobrou zprávou je, že se dá trénovat. Soustředění na určitou činnost se dá pravidelným tréninkem posilovat stejně jako naše fyzička. Jak všichni víme, na začátku každého tréninku se tělo vzpírá a přemlouvá mozek, ať toho nechá a jde se věnovat něčemu, co nebolí.

Stejně tak při snaze se věnovat práci, míváme tendence zkontrolovat e-mailovou schránku, sociální sítě, mobilní telefon, jít si uvařit kafe a náhodou se zakecat s kolegou apod. Potlačování těchto nutkání nás stojí obrovské úsilí a spoustu energie. Pokud však boj se sebou samým nevzdáme, mozek začne časem spolupracovat a v ideálním případě nás odmění stavem flow. O konceptu a knize Flow Mihalye Csikszentmihalyho se Newport také zmiňuje.

Myšlenka a pravidla hluboké práce

V první části knihy se Cal Newport věnuje samotné myšlence hluboké práce. Jak její principy zavedl sám do svého života a dosáhl nevídaných úspěchů. Na příkladech mnoha dalších lidí ukazuje, jak lze měnit nejen sám sebe, ale i svět kolem nás.

Autor předpovídá umění hluboké práce zářnou budoucnost. Lidská společnost se bez specialistů zaměřených na konkrétní dovednost neobejde. Dvěma hlavními schopnostmi pro dosažení úspěchu v nové ekonomice jsou:

  • schopnost rychle se učit komplikovaným věcem
  • schopnost produkovat špičkové výstupy, co se týče kvality i rychlosti

Zásadními pravidly pro hlubokou práci jsou ve zkratce:

  1. pravidlo – Pracujte hluboce
  2. pravidlo – Nuďte se
  3. pravidlo – Opusťte sociální média
  4. pravidlo – Zbavte se mělkosti

Pro pochopení těchto pravidel doporučuji knihu přečíst. Soustředěně přečíst.

Co mi kniha přinesla?

Hluboká práceBojuji s nesoustředěností, co mi síly stačí. Je to fuška, rozhodně méně mě bolí zvedání činek. Začít psát tento článek mě stálo nemalé úsilí, v polovině už se mozek přestal vzpírat a naléhavě volat po dalším hrnku kávy.

Vzhledem k mému oboru si nemůžu zcela dovolit opustit sociální média, ale např. Facebook používám prakticky jen pro svůj byznys. Timelajnu mám blokovanou, takže mou pozornost nestrhávají problémy mých „přátel“. Velkou slabostí je pro mě Twitter. Sice nejsem aktivní uživatel, ale nutkání neustále sjíždět nové tweety je dost silné. Tady přesně trpím syndromem, že o něco přijdu.

Každé ráno jsem si vyhradila blok pro hluboké učení angličtiny. Driluju přes Duolingo. Jsem totiž tzv. věčný začátečník.

Plánování dne, ideálně každé minuty, se mi zatím pravidelně hroutí. Ale nevzdávám to!

Tak a teď po sobě svůj výtvor znovu přečtu, opravím překlepy, vložím obrázek, článek zveřejním na blogu a PŮJDU SI KONEČNĚ UVAŘIT TO KAFE!

Facebook
Twitter
LinkedIn