Recenze: Dallas 63

Recenze: Dallas 63

Kennedy

Poslední knihou roku 2017 pro mě byl strhující román mého nejoblíbenějšího spisovatele Stephena Kinga Dallas 63. V knihovně průběžně pokukuju po nějaké zajímavé knížce v polštině. Polština je mi velmi blízká, protože jsem dětství prožila u babičky a dědečka v Karviné a veškeré pohádky a filmy jsem sledovala na polských TV programech. Bohužel mluvit polsky jsem se nikdy nenaučila. V každém případě, když jsem zahlédla na polici v knihovně mezi polskými tituly knihu S. Kinga, srdce mi poskočilo radostí. Vyděšená jsem ovšem byla z tak trochu vyššího počtu stránek. Přes 800 stran v jazyce, který už jsem tak dlouho neslyšela a nevyužívala! Ale proč ne.

Párkrát se mi stalo, že jsem se neprokousala ani 100stránkovou knížkou, protože mě ničím nechytla. Dallas 63 je pravý opak. Děj je tak napínavý a strhující, že jsem se nemohla odtrhnout. Četlo se to samo.

Znáte efekt motýlích křídel?

Na každém jednotlivém rozhodnutí a následném činu záleží. I drobnosti mění cesty osudu nejen našeho, lidí v okolí, ale napomáhají změnám celého světa. Jaký život povedou děti, pokud někdo zabrání jejich otci vyvraždit celou rodinu? Nakolik má vliv na lidský život upoutání na invalidní vozík. A co teprve, když se rozhodnete zabránit atentátu na J. F. Kennedyho? To se pak můžou dít teprve pozoruhodné věci! Bude lidstvo zachráněno, nebo jej čeká cesta do horoucích pekel? To jsou otázky, které si klade hlavní hrdina Jake Epping – učitel angličtiny v roce 2012.

Jakeovi se naskytne možnost zjistit odpovědi a pokusit se o zvrat ve světových dějinách návratem do roku 1958. Vstupem do „králičí nory“ přechází časovými dimenzemi a vrací se do minulosti jako George Amberson. Ale vždy jen do stejného okamžiku v roce 1958 a zpět do současnosti, která se posunula přesně o 2 minuty. Při každém opětovném vstupu do minulosti se vše resetuje. Otázkou zůstává, jestli je opravdu možné vždy začít měnit minulost s čistým štítem. A kolikrát?

Existuje časová paralela?

Kolik je možností naší budoucnosti? Určitě jste někdy zažili déjà vu. Ten zvláštní pocit jednou prožitého. Neexistuje ve vesmíru nějaká paralelní časová osa, ve které je všechno jinak? Jistě taky jako já občas přemýšlíte, co by se stalo, kdyby jste se v některých situacích rozhodli jinak. Ať už se vždy rozhodnete jakkoli, svět se bude točit dál. Nebo třeba ne?

A co když se minulost začne změnám bránit?

Facebook
Twitter
LinkedIn